Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia młodzieży

Nastolatkowie coraz częściej narażeni są na stres. Można zauważyć u nich skłonność do zachowań ryzykownych (sięganie po alkohol, narkotyki, itd.) bądź nerwicę natręctw. Nierzadko również młodzież nie radzi sobie z własnymi emocjami, wkraczaniem w dorosłość czy codziennymi obowiązkami i relacjami z innymi rówieśnikami. Psychoterapia może im w tym pomóc, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przeprowadzona. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach lepszym wyborem może okazać się psycholog dla dorosłych.

Diagnostyka i terapia

Naszym celem jest wspieranie dzieci i młodzieży. Oferujemy pomoc zarówno w postaci diagnostyki i konsultacji, jak i porad czy terapii. Pomagamy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, problemów związanych z nauką, emocjami oraz trudnymi dla dziecka przeżyciami. Dla nas liczy się przede wszystkim dobro dziecka, dlatego szczególnie dbamy o komfort naszych pacjentów.

Na pierwszą wizytę zapraszamy bez dziecka. Jej celem jest zebranie dokładnego wywiadu. Już podczas tej wizyty można zdiagnozować problem i znaleźć skuteczne rozwiązanie bez konieczności narażania dziecka na stres związany z badaniem. Jeśli jednak konieczna jest praca terapeutyczna pomagamy wdrożyć rodzicom i opiekunom kompleksowe rozwiązania problemów.

Specjaliści Solutio prowadzą terapie dzieci, w tym dzieci z zaburzeniami zachowania, ADHD, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi. Diagnozują też całościowe zaburzenia rozwoju, takie jak autyzm czy zespół Aspergera. Przedmiotem terapii dzieci mogą ponad to być niepokojące zachowania w obszarze seksualności, tiki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (wśród nich natrętne myśli i/lub zachowania przymusowe, czyli popularna nerwica natręctw). Mamy też bogate doświadczenie w pracy z dziećmi, które doświadczyły traumy czy przemocy. Pomagamy dziecku przejść przez sytuacje okołorozwodowe.

Kiedy udać się z dzieckiem
do psychologa?

Nie wszystkie problemy dotyczące dziecka bądź jego nieodpowiednie zachowania oznaczają, że od razu trzeba wybrać się z nim do psychologa. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Czasem wystarczy po prostu rozmowa i spędzenie z nim czasu. Zdarza się jednak, że pewne symptomy wydają się być niepokojące, zwłaszcza gdy się powtarzają. Może tak być np. w sytuacji, gdy dziecko unika kontaktu z rówieśnikami bądź często zachowuje się agresywnie. Innym powodem wizyty u psychologa mogą być problemy szkolne, czyli m.in. słaba koncentracja lub dysleksja. Zdarza się też, że rodzice nie zauważają zmian zachodzących w zachowaniu dziecka. Wówczas bardzo często zwracają na nie uwagę nauczyciele i psychologowie szkolni, którzy mogą zarekomendować psychoterapię. Nie można lekceważyć tego typu zaleceń. Im wcześniej uda się wykrywać pewne zaburzenia rozwojowe, tym łatwiej i szybciej można je wyeliminować albo ograniczyć. Może okazać się to kluczowe dla dalszego rozwoju dziecka. Psycholog dziecięcy dobiera indywidualne metody, dzięki którym praca z dzieckiem staje się znacznie efektywniejsza.