Psychoterapia osób dorosłych

Terapia dla dorosłych

W naszej Pracowni zajmujemy się diagnozą oraz terapią osób dorosłych. Pomagamy zrozumieć siebie, własne emocje, przeżycia i potrzeby. Stosujemy różne metody psychoterapii tak, aby były one jak najlepiej dostosowane do potrzeb danego pacjenta. Podchodzimy indywidualnie do każdego przypadku. Oferujemy zarówno jednorazowe konsultacje, jak i długotrwałą psychoterapię. Pomagamy osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej, osobom z depresją, zaburzeniami lękowymi (popularnie zwanymi nerwicą), zmagającymi się z napadami lęku. Wspieramy również w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (natarczywe, obsesyjne myśli i nerwica natręctw). Leczymy lęk uogólniony, fobię społeczną, fobie specyficzne, zespół stresu pourazowego i traumy. Nasi specjaliści diagnozują również takie schorzenia, jak zaburzenia odżywiania, niekontrolowana agresja czy zaburzenia osobowości.

Jak wygląda psychoterapia?

Pierwszy kontakt pacjenta z psychoterapeutą to etap niezwykle ważny dla ustalenia głównego punktu zapalnego powodującego złe samopoczucie. Regularne sesje terapeutyczne zazwyczaj poprzedza konsultacja, podczas której psychoterapeuta stara się w jak największym stopniu poznać pacjenta oraz problem, z jakim się do niego zwraca. W tym celu będzie on zadawał różnorodne pytania lub też poprosi badaną osobę o przedstawienie swojej historii. Jest to również istotny czas dla pacjenta, aby zadać pytania psychoterapeucie, poznać go oraz pozwolić mu rozwiać wszelkie wątpliwości na temat ewentualnej terapii. Bardzo często osoby zgłaszające się do psychologa podają jasno określone czynniki, które wpływają na pogorszenie jakości ich życia, jednak zdarza się, że nie do końca wiedzą, co zaburza harmonię w ich życiu. Jeżeli podczas pierwszego spotkania nie uda się dotrzeć do źródła psychicznego dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta, konsultacje mogą odbyć się kilkukrotnie. Może się również okazać, że osoba nie potrzebuje sesji terapeutycznych albo wymaga pomocy innego specjalisty.

Jeżeli psycholog oraz pacjent zdecydują o rozpoczęciu regularnej terapii, wspólnie ustalają liczbę spotkań w tygodniu. Sesje mają zwykle charakter rozmowy, która w zależności od modalności terapeutycznej uprawianej przez psychoterapeutę, daje możliwość dotarcia do źródła problemu oraz zwalczenia symptomów chorobowych. Kiedy psychoterapeuta i pacjent uznają, że osiągnęli cel zamierzony na początkowych spotkaniach, psychoterapia uważana jest za zakończoną.

Ile trwa proces
do psychoterapeutyczny?

Pierwsze spotkania mające charakter konsultacji mogą objąć więcej niż jedną sesję terapeutyczną (najczęściej od 1 do 3). Czas trwania terapii jest inny w każdym przypadku, ponieważ zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jak szybko uda się odnaleźć czynnik chorobotwórczy oraz jego źródło, zaangażowania pacjenta, a także rodzaju problemu, z jakim zmaga się osoba, której udzielane jest wsparcie psychoterapeuty. Jeżeli masz jakieś problemy ze swoimi pociechami, powinieneś również sprawdzić psychologa dla dzieci.