Terapia małżeństw i par

Odbudowywanie relacji małżeńskich

Kryzys w związku? Problem z relacjami partnerskimi? Zdarzają się one wszystkim parom. Jeśli jednak schemat powtarza się cyklicznie, a dotychczas stosowane metody rozwiązywania problemów w związku nie są już skuteczne, warto jest sięgnąć po pomoc specjalisty. Wypracuje on z parą sposoby skutecznej komunikacji przywracające zdrowe, harmonijne relacje w związku. Terapeuta nie tylko pomaga odbudować relacje partnerskie, ale daje również narzędzia do rozwiązywania problemów w przyszłości.

Jak wygląda terapia małżeńska?

Sesje terapeutyczne dla małżeństw na ogół mają na celu przywrócenie satysfakcjonujących relacji partnerskich, zażegnanie konfliktu oraz poradzenie sobie małżonków ze zmianami lub nowymi wyzwaniami, przed którymi stanął ich związek. Podczas pierwszego spotkania mającego charakter konsultacji, psychoterapeuta stara się poznać nie tylko trudności, z którymi boryka się para, ale także jej oczekiwania związane z samą terapią. To odpowiedni czas na zadawanie pytań zarówno przez psychologa, jak i przez pacjentów. Terapeuta udzieli wyczerpujących odpowiedzi oraz ustali szczegóły spotkań. Konsultacje mogą trwać od 1 do 3 spotkań, w zależności od tego, jak szybko psychoterapeucie i parze uda się ustalić cel sesji terapeutycznych, a także główny problem do przepracowania.

Podczas sesji terapeutycznych psycholog może pomóc odbudować harmonijne relacje między małżonkami, naruszone przez problemy dnia codziennego, nieefektywną komunikację i brak zrozumienia, zdradę w związku, chorobę lub niepełnosprawność partnera. Dzięki profesjonalnemu wsparciu psychologa małżonkowie mogą na nowo zbliżyć się do siebie po traumatycznych przeżyciach, trudnych doświadczeniach spowodowanych przemocą w związku lub innego typu sprawami, które powodują pogorszenie relacji między partnerami. Terapia małżeństw odbywająca się na neutralnym gruncie daje możliwość zrozumienia zachowania partnera, a także wyrażenia własnych potrzeb oraz uczuć.

Może się zdarzyć, że para kategorycznie pragnie zakończyć swój związek. Terapie małżeńskie mogą pomóc również w takim przypadku. Wsparcie psychoterapeutyczne może się okazać szczególnie istotne, jeśli współmałżonkowie mają dzieci lub też wspólne zobowiązania zawodowe, w związku z czym warto zadbać o tę relację, gdyż ich kontakt w przyszłości będzie nieunikniony. Rozstanie w przyjaznych stosunkach nie tylko ułatwi organizację spraw rodzinnych lub zawodowych, ale też pozwoli rozpocząć nowy etap życia, bez żalu związanego z zakończonym związkiem małżeńskim. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach to seksuolog będzie bardziej kompetentną osobą do rozwiązywania problemów par.